No 1

 

VOTES AND PROCEEDINGS

 

OF THE

 

HOUSE OF ASSEMBLY

 

____________

 

 

TUESDAY 5 MARCH 2002

 

 

1       Meeting of House

The House met pursuant to the Proclamation issued by Her Excellency The Governor, dated 21 February 2002, which was read by the Acting Clerk as follows:

 

            SUMMONING THE FIRST SESSION OF THE FIFTIETH PARLIAMENT

 

            (L S) MARJORIE JACKSON-NELSON     Proclamation By The Governor

 

      PURSUANT to Section 6(1) of the Constitution Act, 1934, and with the advice and consent of the Executive Council, I –

 

      1.   Fix 11 am on Tuesday, 5 March 2002, as the time for holding the first session of the Fiftieth Parliament;

      2.   Declare that the place for holding the Parliament will be the building known as Parliament House at North Terrace in the City of Adelaide;

      3.   Alter the period of prorogation of the Parliament of South Australia fixed by proclamation made by me on 15 January 2002 so as to expire at the time fixed by clause 1;

      4.   Summon the Parliament to meet for the dispatch of business at the time and place stated above and require all honourable members of the Legislative Council and the House of Assembly and all officers of the Parliament to give their due attendance accordingly.

 

      Given under my hand and the Public Seal of South Australia, at Adelaide, 21 February 2002.

 

                                                                       By command,

                                                                                    M K Brindal, for Premier

 

2       Commission for Opening Parliament

         The House, in compliance with Summons, proceeded to the Legislative Council Chamber where a Commission was read appointing Hon John Jeremy Doyle, Chief Justice of the Supreme Court of South Australia and the Hon John William Perry, a Judge of the Supreme Court of South Australia, Commissioners to do all things necessary for opening Parliament; after which the House was informed by the Commissioners that Her Excellency the Governor would, in person, in that place, declare the reasons for calling this Parliament together, provided it should be notified to Her Excellency at an earlier hour that the Members had been duly sworn and had elected their Speaker.

 


3.      Commission to Swear

         The House being again in its own Chamber, the Chief Justice attended and produced a Commission from Her Excellency the Governor appointing him the Commissioner to administer to the Members of the House of Assembly the Oath of Allegiance or the Affirmation in lieu thereof, required by the Constitution Act.

 

         The Commission was read by the Acting Clerk as follows:

 

            (L S) MARJORIE JACKSON-NELSON     Proclamation By The Governor

 

         To the Honourable John Jeremy Doyle, Chief Justice of the Supreme Court of South Australia:

 

         Greeting:

Pursuant to the Constitution Act 1934, I, the Governor, with the advice and consent of the Executive Council, do hereby authorise you to administer to Members of Parliament of the State who are Members of the House of Assembly the Oath hereunder set out, or to receive from all or any of such Members an affirmation in lieu of such oath.

 

               "I,                     , do swear that I will be faithful and bear true allegiance to Her Majesty, Queen Elizabeth the Second, Her Heirs and Successors according to law.  So help me God!"

         Given under my hand and the public seal of South Australia, at Adelaide, this twenty first day of February 2002.

 

                                                                       By command,

                                                                                    M K Brindal, for Premier

 

4.      Writ and Return

         The Acting Clerk produced a writ for the election of forty-seven Members of the House of Assembly, which had been received from Her Excellency the Governor; in return to which writ the following persons were declared to be duly elected for the following Districts:

 

              Adelaide                                                        Jane Diane Lomax-Smith

              Ashford                                                          Stephanie Wendy Key

              Bragg                                                            Vickie Ann Chapman

              Bright                                                            Wayne Anthony Matthew

              Chaffey                                                          Karlene Ann Maywald

              Cheltenham                                                   Jay Wilson Weatherill

              Colton                                                            Paul Caica

              Croydon                                                         Michael John Atkinson

              Davenport                                                      Iain Frederick Evans

              Elder                                                             Patrick Frederick Conlon

              Elizabeth                                                       Lea Stevens

              Enfield                                                           John Robert Rau

              Finniss                                                          Dean Craig Brown

              Fisher                                                            Robert Bruce Such

              Flinders                                                         Elizabeth Meryl Penfold

              Florey                                                            Frances Ellen Bedford

              Frome                                                            Robert Gerard Kerin

              Giles                                                             Lynette Ruth Breuer

              Goyder                                                          Eric John Meier

              Hammond                                                      Ivan Peter Lewis

              Hartley                                                          Giuseppe Scalzi

              Heysen                                                          Isobel Mary Redmond

              Kaurna                                                          John David Hill

              Kavel                                                             Roger Mark Goldsworthy

              Lee                                                                Michael John Wright

              Light                                                              Malcolm Robert Buckby

              MacKillop                                                      Michael Richard Williams

              Mawson                                                         Robert Lawrence Brokenshire

              Mitchell                                                         Kris Hanna

              Morialta                                                         Joan Lynnette Hall

              Morphett                                                        Duncan McFetridge

              Mount Gambier                                              Rory John McEwen

              Napier                                                            Michael Francis O’Brien

              Newland                                                        Dorothy Christine Kotz

              Norwood                                                        Vincenzina Ciccarello

              Playford                                                         John James Snelling

              Port Adelaide                                                 Kevin Owen Foley

              Ramsay                                                         Michael David Rann

              Reynell                                                          Mary Gabrielle Thompson

              Schubert                                                        Ivan Howard Venning

              Stuart                                                            Graham McDonald Gunn

              Taylor                                                            Patricia Lynne White

              Torrens                                                          Robyn Kathryn Geraghty

              Unley                                                             Mark Kennion Brindal

              Waite                                                             Martin Leslie James Hamilton-Smith                    West Torrens         Anastasious Koutsantonis

              Wright                                                           Jennifer Mary Rankine

 

5       Members Sworn

The Oath of Allegiance required by law was then administered to and subscribed by the following Members:


 

Hon M K Brindal

Hon R L Brokenshire

Hon D C Brown

Hon M R Buckby

Ms Chapman

Hon I F Evans

Mr Goldsworthy


 

Hon G M Gunn

Mrs Hall

Mr Hamilton-Smith

Hon R G Kerin

Hon D C Kotz

Mr Koutsantonis

Mr Lewis

 


Hon W A Matthew

Mrs Maywald

Mr McEwen

Mr McFetridge

Mr Meier

Mrs Penfold

Hon M D Rann

 


 

Mrs Redmond

Mr Scalzi

Mr Snelling

Hon R B Such

Mr Venning

Mr Weatherill

Mr Williams

 


 


The Affirmation permitted by section 13 of the Oaths Act in lieu of the Oath of Allegiance was then administered to and subscribed by the following Members:

 


Mr Atkinson

Ms Bedford

Ms Breuer

Mr Caica

Ms Ciccarello

Mr Conlon

Mr Foley


Mrs Geraghty

Mr Hanna

Mr Hill

Ms Key

Ms Lomax-Smith

Mr O’Brien

 


Ms Rankine

Mr Rau

Ms Stevens

Ms Thompson

Ms White

Mr Wright

 


 


 


6.      Election of Speaker

         The Premier (Hon R G Kerin) reminded the House that it would be necessary next to proceed to the election of a Speaker and proposed - That Mr McEwen do take the Chair of this House as Speaker; which was seconded by Deputy Premier (Hon D C Brown).

Mr McEwen submitted himself to the House.

        

The Leader of the Opposition (Hon M Rann) proposed - That Mr Lewis do take the Chair of this House as Speaker; which was seconded by Mr Foley.

Mr Lewis submitted himself to the House.

Debate ensued.

 

The Acting Clerk pointed out that as two Members had been proposed as Speaker, it would be necessary to take a ballot. In accordance with Standing Order No 8.

The House then proceeded to ballot.

The votes recorded were as follows -

               Mr McEwen      22 votes

               Mr Lewis          25 votes

 

The Acting Clerk declared that as Mr Lewis had received an absolute majority of the votes validly cast he was elected as Speaker.

 

The House then calling Mr Lewis to the Chair, he was taken out of his place by Hon M D Rann and Mr Foley and conducted to the Chair, where he returned his acknowledgments to the House for the great honour it had been pleased to confer upon him by electing him to be Speaker.

The Premier informed the House that Her Excellency would be prepared to receive the House for the purpose of presenting the Speaker at 12.15 pm today.

 

 7      Suspension and resumption of sitting

         At 11.55 a.m. the sitting of the House was suspended.

         At 12.08 p.m. the Speaker resumed the Chair.

 

8       Presentation of Speaker

The Speaker, attended by a deputation of Members, then proceeded to Government House; and being returned, the Speaker resumed the Chair and announced to the House that he, accompanied by a deputation of Members, had proceeded to Government House for the purpose of presenting himself to Her Excellency the Governor and had informed Her Excellency that, in pursuance of the powers conferred on the House by section 34 of the Constitution Act, the House of Assembly had this day proceeded to the election of Speaker and had done him the honour to elect him to that high office; that in compliance with the other provisions of the same section, he had presented himself to Her Excellency as the Speaker and that he had, in the name and on behalf of the House, laid claim to their undoubted rights and privileges and prayed that the most favourable construction might be put on all their proceedings; whereupon Her Excellency had been pleased to make the following reply:

 

         To the Honourable the Speaker and Members of the House of Assembly

         I congratulate the Members of the House of Assembly on their choice of the Speaker. I readily assure you, Mr Speaker, of my confirmation of all the constitutional rights and privileges of the House of Assembly, the proceedings of which will always receive my most favourable consideration.

         Government House, 5 March 2002.         MARJORIE JACKSON-NELSON, GOVERNOR

 


9       Suspension and resumption of sitting

         At 12.28 p.m. the sitting of the House was suspended.

         At 2.15 p.m. the Speaker resumed the Chair.

 

10      Summons from the Governor

         A summons was received from Her Excellency the Governor desiring the attendance of the House in the Legislative Council Chamber, whereupon the House, with the Speaker, proceeded to obey the summons.

         The House having returned to its own Chamber, the Speaker resumed the Chair.

 

11      Prayers read

         The Speaker read prayers.

 

12      Acting Clerk and Deputy Clerk

The Speaker advised the House that during the absence of the Clerk on leave prior to retirement, the Deputy Clerk will perform the duties of Clerk pursuant to Standing Order 24 and the Clerk Assistant will perform the duties of the Deputy Clerk pursuant to Standing Order 25.

 

13      Commission to Swear

         The Speaker reported that he had received from the Governor a Commission under the hand of Her Excellency and the Public Seal of the State empowering him to administer the Oath of Allegiance or to receive the Affirmation in lieu thereof, necessary to be taken by Members of the House of Assembly.

 

14      Chairman of Committees

         The Premier moved - That Hon R B Such be appointed as Chairman of Committees of the whole House during the present Parliament.

         Question put and passed.

 

15      Opening Speech of the Governor

The Speaker reported that the House had this day, in compliance with a summons from Her Excellency the Governor, attended in the Legislative Council Chamber where Her Excellency had been pleased to make a Speech to both Houses of Parliament, of which Speech he, the Speaker, had obtained a copy which he would now lay on the Table.

Ordered to be published (Paper No. 1).

 

16      Petitions Nos 1 to 3

         The Acting Clerk announced that the following Member had lodged Petitions for presentation:

 

1.   Mr Meier, from 17 residents of South Australia, requesting that the House transfer ownership of the Torrens Parade Ground to the Returned Servicemen’s League.

2.   Mr Meier, from 14 residents of South Australia, requesting that the House retain the present laws against euthanasia while maintaining the right of patients to refuse treatment and support for palliative care procedures.

3.   Mr Meier, from 156 residents of South Australia, requesting that the House ensure the enforcement of the law relating to abortion and provide support to pregnant women and their children.

 


17      Papers

         The Speaker laid on the Table the following reports and papers:

 

Reports of Committees which have been printed and published pursuant to section 17(7) of the Parliamentary Committees Act 1991.

 

Public Works Committee -

One Hundred and Sixty-Third Report on the Bresagen Limited – New Laboratory and Office Facilities – Final Report, (Paper No 254);

One Hundred and Sixty-Forth Report on the Port River Expressway – Stage One – Final Report, (Paper No 255);

One Hundred and Sixty-Fifth Report on the Victor Harbor Wastewater Treatment Plant and Reuse Scheme – Final Report, (Paper No 256);

One Hundred and Sixty-Sixth Report on the TransAdelaide Resleepering Program – Final Report, (Paper No 257).

Social Development Committee – Sixteenth Report on an Inquiry into Attention Deficit Hyperactivity Disorder, (Paper No 259).

Select Committee on Groundwater Resources in the South East - Interim Report which was authorised for publication and distribution in accordance the resolution of this House of 29 November 2001, (Paper No 258).

 

Reports of Committees pursuant to Standing Order 204 as After Session Papers.

 

      Public Works Committee –

One Hundred and Sixty-Seventh Report on the Adelaide to Darwin Railway Project – Final Report, (Paper No 180);

One Hundred and Sixty-Eighth Report on the Old Treasury Building Redevelopment – Interim Report, (Paper No 181);

One Hundred and Sixty-Ninth Report on the Government Radio Network Contract – Status Report, (Paper No 182);

One Hundred and Seventieth Report on the Streaky Bay Water Supply Augmentation Project – Final Report, (Paper No 183);

One Hundred and Seventy-First Report on the South East Rail Network – Final Report, (Paper No 184);

One Hundred and Seventy-Second Report on the North Terrace Redevelopment – Stage One – Interim Report, (Paper No 185);

One Hundred and Seventy-Third Report on the Central Power Station Anangu Pitjantjatjara Lands – Final Report, (Paper No 186);

One Hundred and Seventy-Forth Report on the Southern Food Factory – Proposed French Fry Processing Facility – Supplementary Report, (Paper No 187);

One Hundred and Seventy-Fifth Report on the Victor Harbor Wastewater Treatment Plant and Reuse Scheme – Status Report, (Paper No 188);

One Hundred and Seventy-Sixth Report on the TransAdelaide Resleepering Program – Status Report, (Paper No 189).

 

Legislative Review Committee Report on the Ombudsman (Private or Corporatised Community Service Providers) Amendment Bill, (Paper No 246).

 

Pursuant to section 131 of the Local Government Act 1999 the following reports of Local Councils for 2000-2001 –

 

Adelaide City Council – Annual Report, 2000-2001

Alexandrina Council - Annual Report, 2000-2001

Barossa Council - Annual Report, 2000-2001

Campbelltown City Council - Annual Report, 2000-2001

District Council of Ceduna - Annual Report, 2000-2001

Clare and Gilbert Valleys Council - Annual Report, 2000-2001

District Council of Cleve - Annual Report, 2000-2001

Coorong District Council - Annual Report, 2000-2001

District Council of the Copper Coast - Annual Report, 2000-2001

District Council of Elliston - Annual Report, 2000-2001

Flinders Ranges Council - Annual Report, 2000-2001

District Council of Franklin Harbour - Annual Report, 2000-2001

Town of Gawler - Annual Report, 2000-2001

Regional Council of Goyder - Annual Report, 2000-2001

District Council of Grant - Annual Report, 2000-2001

City of Holdfast Bay - Annual Report, 2000-2001

District Council of Kimba - Annual Report, 2000-2001

Kingston District Council - Annual Report, 2000-2001

District Council of Le Hunte - Annual Report, 2000-2001

District Council of Lower Eyre Peninsula - Annual Report, 2000-2001

District Council of Mallala - Annual Report, 2000-2001

City of Marion - Annual Report, 2000-2001

Mid-Murray Council - Annual Report, 2000-2001

District Council of Mount Barker - Annual Report, 2000-2001

City of Mount Gambier - Annual Report, 2000-2001

Rural City of Murray Bridge - Annual Report, 2000-2001

Naracoorte Lucindale Council - Annual Report, 2000-2001

Northern Areas Council - Annual Report, 2000-2001

City of Onkaparinga - Annual Report, 2000-2001

District Council of Orroroo Carrieton - Annual Report, 2000-2001

Peterborough District Council - Annual Report, 2000-2001

City of Port Adelaide Enfield- Annual Report, 2000-2001

Port Augusta City Council - Annual Report, 2000-2001

City of Port Lincoln - Annual Report, 2000-2001

City of Prospect - Annual Report, 2000-2001

District Council of Renmark Paringa - Annual Report, 2000-2001

District Council of Robe - Annual Report, 2000-2001

City of Salisbury - Annual Report, 2000-2001

District Council of Streaky Bay - Annual Report, 2000-2001

District Council of Tatiara - Annual Report, 2000-2001

City of Tea Tree Gully - Annual Report, 2000-2001

City of Unley - Annual Report, 2000-2001

City of Victor Harbor - Annual Report, 2000-2001

Wakefield Regional Council - Annual Report, 2000-2001

Wattle Range Council - Annual Report, 2000-2001

Corporation of the Town of Walkerville - Annual Report, 2000-2001

City of West Torrens - Annual Report, 2000-2001

District Council of Yankalilla - Annual Report, 2000-2001

District Council of Yorke Peninsula - Annual Report, 2000-2001

 

18      Papers

The following Papers were tabled:

 

By the Deputy Premier –

      Dried Fruits Board of South Australia – Report, 2000-2001

 

      Regulations under the following Acts -

      Fisheries –

            Giant Crab Quota System

            Individual Giant Crab Quota system

            Rock Lobster Fisheries

            Sand Crab Pots

      Stock Foods – Mammalian Material in Animal Feed

      Livestock – Mammalian Material in Animal Feed

 


By the Minister for Human Services (Hon D C Brown) –

Institute of Medical and Veterinary Science – Report, 2000-2001. Ordered to be published (Paper No 125).

      Office for the Ageing – Report, 2000-2001. Ordered to be published (Paper No 144).

      Medical Board of South Australia – Report, 2000-2001. Ordered to be published (Paper No 57)

      Plan Amendment Report – Development Act – Report on the Interim Operation of the

            Urban Growth Boundary Plan Amendment.

      Plan Amendment Report – Development Act – Report on the Interim Operation of the

            Organic Waste Processing (Composting) Development Plan Amendment.

      Plan Amendment Report – Development Act – Regional Council of Port Pirie and the

            District Council of Mount Remarkable Industry Buffer Plan Amendment Report by

            the Minister.

      Public and Environmental Health Council – Report, 2000-2001.

      Public and Environmental Health Act 1987 – Report, 2000-2001.

      South Australian Housing Trust – Triennial Review 1997-1998 – 1999-2000.

     

Regulations under the following Acts –

            Chiropractors – Qualifications for Registration

            Controlled Substances –

                  Uniform Poisons Standard

                  Simple Cannabis Offence

            Dental Practice – Elections

            Development – System Improvement Program

            Gene Technology – Genetically Modified Organisms

            Harbors and Navigation – Port

            Housing and Urban Development (Administrative Arrangements) – Functions

                  of HomeStart

            Local Government Finance Authority – Prescribed Bodies

            Protection of Marine Waters (Prevention of Pollution from Ships) – Pollution by

                  Noxious Substances

            Public and Environmental Health – Notifiable Diseases

   South Australian Co-operative and Community Housing – Terms of Associated Land Owner Agreement

 

By the Minister for Ageing (Hon D C Brown) –

      Retirement Villages Act – Regulations – Rights of Residents

 

By the Minister for Education and Children’s Services (Hon M R Buckby) –

      Mining and Quarrying Occupational Health and Safety Committee –

                     Report, 2000-2001

      WorkCover Corporation - Report, 2000-2001 Ordered to be published (Paper No 165).

 

      Regulations under the following Acts –

            Authorised Betting Operations – Licensee Fees

            Authorised Betting Operations - Licenses

            Lottery and Gaming – Instant Ticket Lotteries

            National Electricity (South Australia) – Civil Monetary Liabilities

            Public Corporations – Bio Innovation SA

            Public Corporations – West Beach Trust

            Senior Secondary Assessment Board of South Australia – Subjects and Fees

 

By the Minister for Environment and Heritage (Hon I F Evans) –

      National Environment Protection Council – Report, 2000-2001

      Environment Protection Act–

            Environment Protection (Motor Vehicle Fuel Quality) Policy 2002

   Report on the Interim Operation of the Environment Protection (Motor Vehicle Fuel Quality) Policy by the Minister for Environment and Heritage

 

      Botanic Gardens and State Herbarium Act – Regulations – Admission Changes

By the Minister for Water Resources (Hon M K Brindal) –

      Legal Practitioners Education and Admission Council – Report, 2000-2001

 

      Regulations under the following Acts –

            Graffiti Control – Prescribed Spray Paints

            Summary Offences – Graffiti Implements

            Liquor Licensing –

                  Alexandrina Council

                  Coober Pedy

                  Mount Gambier

                  Naracoorte

                  Port Adelaide

                  Port Augusta

                  Port Lincoln

                  Port Pirie

            Retail and Commercial Leases – Disclosure Statements

            Construction Industry Long Service Leave – Levy

 

      Rules of Court –

            District Court – District Court Act – Statutory Jurisdiction

 

By the Minister for Local Government (M K Brindal) –

      Regulations under the following Acts –

            Local Government (Implementation) – By-Laws

            Private Parking Areas – Penalties

 

      By-Laws – Council –

            Tumby Bay –

No. 1 – Local Government Land

No. 2 – Boat Ramps/Cradle

No. 4 – Permits and Penalties

            Onkaparinga –

                  No. 5 – Bird Scarers

            Tea Tree Gully –

                  No. 1 – Permits and Penalties

                  No. 2 – Roads

                  No. 3 – Local Government Land

                  No. 4 – Dogs

                  No. 5 – Moveable Signs on Roads and Footpaths

            Playford –

                  No. 6 – Bird Scarers

            Light Regional –

                  No. 3 – Streets and Roads

                  No. 4 – Local Government Land

 

By the Minister for Minerals and Energy (Hon W A Matthew) –

      Warden’s Court – Mining Act – Rules of the Court.

 

19      Speaker's Statement

The Speaker made a statement concerning the outcome of the election.

 


20      Suspension of Standing Orders

Deputy Premier, without notice, moved - That Standing Orders be so far suspended as to enable the Premier to move a motion without notice forthwith.

Question put, there being a negative voice.

 

      Division, only one Noe

The House proceeded to a division, but only one Member appearing on the side of the Noes, the Speaker declared the Ayes had it.

So it was resolved in the affirmative.

 

Ordered – That the allotted time for this debate be 45 minutes.

 

         Confidence in the Government - Motion re

The Premier, pursuant to order, moved – That following the election on 9 February 2002 at which the Liberal Party received a clear majority of the two-party preferred vote, this House supports the continuation of a Liberal Government.

Debate ensued.

Question put.

      House divided (No 1):

 


              Ayes, 22

 

Hon M K Brindal

Hon R L Brokenshire

Hon M R Buckby

Ms Chapman

Hon I F Evans

Mr Goldsworthy

Hon G M Gunn

Mrs Hall

Mr Hamilton-Smith

Hon R G Kerin

Hon D C Kotz

Hon W A Matthew

Ms Maywald

Mr McEwen

Dr McFetridge

Mr Meier

Mrs Penfold

Mrs Redmond

Mr Scalzi

Mr Venning

Mr Williams

(Teller) Hon D C Brown


Noes, 23

 

Mr Atkinson

Ms Bedford

Ms Breuer

Mr Caica

Ms Ciccarello

Mr Conlon

Mrs Geraghty

Mr Hanna

Mr Hill

Ms Key

Mr Koutsantonis

Ms Lomax-Smith

Mr O'Brien

Ms Rankine

Hon M D Rann

Mr Rau

Mr Snelling

Ms Stevens

Ms Thompson

Mr Weatherill

Ms White

Mr Wright

(Teller) Mr Foley


 

         So it passed in the negative.

 

22      Address in Reply

         The Deputy Premier advised the House that he nominated the Member for Colton to move an Address in Reply to Her Excellency's Opening Speech.

         Ordered - That consideration of the Address be made an Order of the Day for tomorrow.

 

23      Adjournment

         House adjourned at 3.55 pm until tomorrow at 2.00 pm.

 

____________

 

         Present during the day - All Members.

 

                                                                                                            I P Lewis

                                                                                                            SPEAKER

 

D A Bridges

ACTING CLERK OF THE HOUSE OF ASSEMBLY

EXTRACT FORM THE GOVERNMENT GAZETTE, 5 MARCH 2002

 

CONSTITUTION ACT 1934 SECTION 6 (1): PROROGATION OF PARLIAMENT AND DATE FIXED FOR COMMENCEMENT OF THE SECOND SESSION OF THE FIFTIETH PARLIAMENT

 

Proclamation By The Governor

 

(l.s.)    Marjorie Jackson-Nelson

 

PURSUANT to section 6 (1) of the Constitution Act 1934 and with the advice and consent of the Executive Council, I—

                  (a)  prorogue the Parliament of South Australia; and

            (b)  fix 7 May 2002 as the day on which the second session of the Fiftieth Parliament will commence.

Given under my hand and the Public Seal of South Australia, at Adelaide, 5 March 2002.

By command,

M. D. Rann, Premier