SUBSTANTIVE MOTIONS AND RESOLUTIONS
___________

 

 

Only substantive motions are listed below and do not include procedural or formal motions.

 

ADDRESS-IN-REPLY - motion for adoption of -

 

Moved by The Hon G E Gago, 8 May 2002.
Seconded by The Hon J M Gazzola,
8 May 2002.
Adopted and presented to His Excellency The Governor on
28 May 2002.

 

CENSURE MOTIONS -

 

Re Minister for Agriculture, Food and Fisheries concerning his ineptitude in handling the Prohibition on Professional Fishing in the River Murray -

 

 

Moved by The Hon C V Schaefer, 19 February 2003 and agreed to 9 July 2003.

 

Re Treasurer -

 

 

Moved by The Hon R I Lucas, 15 May 2002.  (Motion lapsed due to Prorogation.)

 

CONDOLENCE MOTIONS -

 

Death of The Hon T Crothers -

 

 

Motion of regret moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and carried in silence, 16 July 2002.

 

Bali Terrorist Bombings -

 

 

Motion of horror moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and carried in silence, 14 October 2002.

 

Death of Dr Margaret Julia Tobin -

 

 

Motion of regret moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and carried in silence, 15 October 2002.

 

Death of Sir Walter Crocker -

 

 

Motion of regret moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and carried in silence, 18 November 2002.

 

Death of former Senator Gordon Davidson -

 

 

Motion of regret moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and carried in silence, 28 November 2002.

 

Death of The Hon C M Hill -

 

 

Motion of regret moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and carried in silence, 26 March 2003.

 

GOVERNMENT MOTIONS -

 

Citizen’s Right of Reply -

 

 

Moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and agreed to, 8 May 2002.

 

Industrial and Employee Relations Act 1994 - Appointment of The Hon R K Sneath to consulting panel -

 

 

Moved by the Minister of Aboriginal Affairs and Reconciliation and agreed to, 10 July 2003.

 

Iraq - International Crisis - Threat of War in the Middle East -

 

 

Moved by the Minister of Agriculture, Food and Fisheries and agreed to, 19 February 2003.

 

Lleyton Hewitt’s Success at Wimbledon -

 

 

Moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and agreed to, 8 July 2002.

 

Monday Sittings -

 

 

Moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and agreed to, 8 May 2002.

 

National Parks and Wildlife Act - Governor to make Proclamation - Flinders Chase National Park -

 

 

Moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation, 26 November 2002 and agreed to 27 November 2002.

 

National Parks and Wildlife Act - Governor to make Proclamation - Gammon Ranges National Park -

 

 

Moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation, 8 July 2002; Order of the Day discharged, 11 July 2002.

 

National Parks and Wildlife Act - Governor to make Proclamation - Lashmar Conservation Park -

 

 

Moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation, 2 December 2002 and agreed to 4 December 2002.

 

National Parks and Wildlife Act - Governor to make Proclamation - Seal Bay Conservation Park -

 

 

Moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation, 2 December 2002 and agreed to 4 December 2002.

 

National Parks and Wildlife Act - Governor to make Proclamation - Vivonne Bay Conservation Park -

 

 

Moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation, 2 December 2002 and agreed to 4 December 2002.

 

West Beach Recreation Reserve Act 1987 - West Beach Trust Granting Lease or Licence within Reserve for term up to 50 years -

 

 

Moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation, 20 November 2002 and agreed to 4 December 2002.

 

SELECT COMMITTEES - COUNCIL -

 

Internet and Interactive Home Gambling and Gambling by other means of Telecommunication in South Australia -

 

 

Moved by the The Hon N Xenophon, 8 May 2002, amendments moved by The Hon C Zollo, amendments agreed to, motion as amended agreed to, 15 May 2002.

 

 

Extension of time for bringing up Report moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheriees and agreed to, 16 October, 20 November 2002, 19 February 2003, 16 July 2003.

 

 

Third Interim Report brought up - 13 May 2003.

 

 

Third Interim Report noted, moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries - 14 May 2003 and agreed to 16 July 2003.

 

Pitjantjatjara Land Rights

 

 

Moved by the The Hon R D Lawson, 21 August 2002, amendment moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation, amendment agreed to, motion as amended agreed to, 29 August 2002.

 

 

Instruction re quorum - moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation and agreed to, 27  November 2002.

 

 

Extension of time for bringing up Report - moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation and agreed to, 16 October, 20 November 2002, 19 February, 16 July 2003.

 

Retail Trading Hours -

 

 

Moved by the The Hon M J Elliott, amendments moved by The Hon J. F. Stefani and The Hon A L Evans, amendments agreed to, motion as amended agreed to, 29 August 2002.

 

 

Substitution, by motion, of Member of Select Committee - moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation and agreed to, 27 November 2002.

 

 

Interim Report brought up, 2 June 2003.

 

 

Final Report brought up, 8 July 2003.

 

 

Final Report noted - moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation and agreed to, 9 July 2003.

 

Shop Trading Hours (Miscellaneous) Amendment Bill -

 

 

Appointed, 29 August 2002.

 

 

Interim Report brought up, 16 October 2002.

 

 

Interim Report noted - moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation and agreed to, 16 October 2002.

 

 

Final Report brought up, 23 October 2002.

 

South Australian Police (SAPOL) - Resourcing and Structure -

 

 

Moved by the The Hon I Gilfillan, 26 March 2003, amendment moved by The Hon S M Kanck, amendment agreed to, motion as amended agreed to, 2 April 2003.

 

 

Extension of time for bringing up Report moved by The Hon R K Sneath and agreed to, 16 July 2003.

 

COMMITTEES - JOINT -

 

Code of Conduct for Members of Parliament -

 

 

Message No. 124 from House of Assembly - Motion of the Minister for Agriculture, Food and Fisheries - That the Resolution be agreed to - moved and agreed to, 16 July 2003.

 

 

Message No. 118 to the House of Assembly, 16 July 2003.

 

 

Message No. 139 from the House of Assembly notifying appointment of Members, 17 July 2003.

 

 

Power to sit during recess - moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and agreed to, 17 July 2003.

 

Immunity from Prosecution for Certain Sexual Offences -

 

 

Moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and agreed to, 29 August 2002.

 

 

Message No. 31 to House of Assembly, 29 August 2002.

 

 

Message No. 51 from House of Assembly concurring with Resolution.

 

 

Appointment of Council Members - moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and agreed to, 29 August 2002.

 

 

Report brought up, 28 May 2003.

 

Impact of Dairy Deregulation on the Industry in South Australia -

 

 

Moved by The Hon I Gilfillan, 8 May 2002, amendment moved by The Hon C V Schaefer and agreed to, motion as amended agreed to, 5 June 2002.

 

 

Message No. 12 to House of Assembly, 5 June 2002.

 

 

Message No. 16 from House of Assembly concurring with Resolution, 17 July 2002.

 

 

Appointment of Council Members - moved by The Hon I Gilfillan and agreed to, 17 July 2002.

 

 

Final Report brought up, 13 May 2003.

 

 

Final Report noted, moved by The Hon I Gilfillan, 14 May 2003 and agreed to, 28 May 2003.

 

MOTIONS FOR DISALLOWANCE OF REGULATIONS, RULES AND BY-LAWS -

 

Moved by Member on own behalf -

 

 

Criminal Injuries Compensation Act - Scale of Costs -
Moved by The Hon N Xenophon.  (Motion lapsed due to Prorogation.)

 

 

Fisheries Act - Fishing Activities -
Moved by The Hon C V Schaefer,
10 July 2002 and agreed to, 29 August 2002.

 

Moved by Member on behalf of Legislative Review Committee -

 

 

Criminal Injuries Compensation Act - Scale of Costs -
Moved by The Hon J M Gazzola and agreed to,
16 July 2003.

 

 

Criminal Law (Forensic Procedures) Act - Qualified Persons Fees -
Moved by The Hon J M Gazzola and agreed to,
16 July 2003.

 

 

District Council of Clare and Gilbert Valleys - By-Law No. 3 - Council Land -
Moved by The Hon J M Gazzola,
28 May 2003, Order of the Day discharged, 16 July 2003.

 

 

District Council of Coober Pedy - By-Law No. 3 - Local Government Land -
Moved by The Hon J M Gazzola and agreed to,
14 May 2003.

 

 

District Council of Coober Pedy - By-Law No. 4 - Roads -
Moved by The Hon J M Gazzola and agreed to,
14 May 2003.

 

 

Freedom of Information Act - Essential Services Commission -
Moved by The Hon J M Gazzola and agreed to,
16 July 2003.

 

 

Listening and Surveillance Devices Act - Records and Warrants -
Moved by The Hon J M Gazzola and agreed to,
16 July 2003.

 

 

Victims of Crime Act - Application Costs and Levy -
Moved by The Hon J M Gazzola and agreed to,
16 July 2003.

 

 

Workers Rehabilitation and Compensation Act - Tribunal Rules 2001 -
Moved by The Hon J M Gazzola and agreed to,
26 March 2003.

 

PRIVATE MEMBERS' MOTIONS -

 

ABC’s Four Corners Report entitled “Expert Witness” - Matters and Allegations raised -

 

 

Moved by The Hon N Xenophon, 10 July 2002.  (Motion lapsed due to Prorogation.).

 

Bali Terrorist Bombings -

 

 

See Condolence Motions.

 

Child Sexual Abuse Allegations within Church Organisations in South Australia -

 

 

Moved by The Hon K J Reynolds, 28 May 2003.  (Motion lapsed due to Prorogation.)

 

Electoral Districts Boundaries Commission Proceedings - Deferment of -

 

 

Moved by The Hon R D Lawson, 6 June 2002, Order of the Day discharged, 28 May 2003.

 

Emergency Services Administrative Unit -

 

 

Moved by The Hon I Gilfillan, 17 July 2002 and disagreed to, 27 November 2002.

 

Environment, Resources and Development Committee - Annual Report - Noting of -

 

 

Moved by The Hon J M Gazzola, 21 August 2002 and agreed to, 28 August 2002.

 

Environment, Resources and Development Committee - Report on Hills Face Zone - Noting of -

 

 

Moved by The Hon J M Gazzola, 21 August 2002 and agreed to 13 November 2002.

 

Environment, Resources and Development Committee - Report on Urban Growth Boundary, Noting of -

 

 

Moved by The Hon J M Gazzola, 28 May 2003 and agreed to, 9 July 2003.

 

Evidence Act 1929 - Operation of section 69A - Legislative Review Committee to inquire into -

 

 

Moved by The Hon N Xenophon, 10 July 2002 and agreed to, 22 August 2002.

 

Food for the Future and State Food Plan Success -

 

 

Moved by The Hon C V Schaefer, 15 May 2002 and agreed to, 30 May 2002.

 

Freedom of Information Legislation - Parliamentary Privilege -

 

 

Moved by The Hon R I Lucas, 28 May 2003.  (Motion lapsed due to Prorogation.)

 

Hon Kate Reynolds - Council welcomes -

 

 

Moved by The Hon S M Kanck and agreed to, 26 March 2003.

 

Housing Trust of South Australia - Policies and Practices - Statutory Authorities Review Committee to inquire into -

 

 

Moved by The Hon N Xenophon, 15 May 2002, amendments moved by The Hon R K Sneath, 5 June 2002, amendments disagreed to, motion agreed to, 22 August 2002.

 

Independence of East Timor -

 

 

Moved by The Hon S M Kanck, 14 May 2002, and agreed to 15 May 2002.  Message No. 9 to House of Assembly.  (Lapsed in House of Assembly due to Prorogation).

 

Independent Gambling Authority - Performance of -

 

 

Moved by The Hon A J Redford, 14 May 2003 and agreed to, 16 July 2003.

 

Iraq - Australian Military Involvement -

 

 

Moved by The Hon S M KancK, 26 March 2003.  (Motion lapsed due to Prorogation).

 

John Cahill - Induction of, into Australian Football Hall of Fame -

 

 

Moved by The Hon R K Sneath, 5 June 2002 and agreed to, 10 July 2002.

 

Kasey Chambers - Success of -

 

 

Moved by The Hon R D Lawson, by leave, at the request and on behalf of The Hon D V Laidlaw, 5 June 2002 and agreed to, 10 July 2002.

 

Law Reform Institute - Establishment of -

 

 

Moved by The Hon I Gilfillan, 19 February 2003, amendment moved by The Hon R D Lawson and agreed to, 9 July 2003.

 

Legislative Review Committee - Report on Regulations under the Fisheries Act -Giant Crabs -

 

 

Moved by The Hon J M Gazzola, 9 July 2003.  (Motion lapsed due to Prorogation).

 

Legislative Review Committee - Report on Regulations under the Passenger Transport Act -

 

 

Moved by The Hon C Zollo and agreed to, 27 November 2002.

 

McLeod’s Daughters - Third Series -

 

 

Moved by The Hon R D Lawson, by leave, at the request and on behalf of The Hon D V Laidlaw, 5 June 2002 and agreed to, 10 July 2002.

 

Member for Hammond - Injurious Comments by -

 

 

Moved by The Hon D V Laidlaw, 28 May 2003, amendment moved by The Hon J F Stefani, 28 May 2003, amendment to the amendment moved by The Hon R I Lucas and agreed to, motion as amended by The Hon J F Stefani and The Hon R I Lucas agreed to, 4 June 2003.

 

Mid-Year Budget Review 2001-2002 and Budget Update 2001-2002 be noted -

 

 

Moved by The Hon R I Lucas, 8 May 2002.  (Motion lapsed due to Prorogation).

 

Minister for the Environment, The Hon J D Hill - Failure to read Documents and Misleading Statements to Parliament -

 

 

Moved by The Hon R I Lucas, 2 April 2003.  (Motion lapsed due to Prorogation).

 

Multiple Chemical Sensitivity - Select Committee to Report on -

 

 

Moved by The Hon S M Kanck, 13 November 2002, amendment moved by The Hon D W. Ridgway, 5 December 2002, Order of the Day discharged, 14 May 2003.

 

Multiple Chemical Sensitivity - Social Development Committee to inquire into -

 

 

Moved by The Hon S M Kanck, 14 May 2003 and agreed to, 9 July 2003.

 

National Parks and Wildlife Act - Governor to make Proclamation - Flinders Chase National Park -

 

 

Moved by The Hon A J Redford, 13 November 2002 and Order of the Day discharged, 4 December 2002.

 

National Parks and Wildlife Act - Governor to make Proclamation - Gammon Ranges National Park -

 

 

Moved by The Hon A J Redford, 8 July 2002, and agreed to, 10 July 2002.

 

Occupational Safety, Rehabilitation and Compensation Committee - Report, 2002-2003 -

 

 

Moved by The Hon J M Gazzola and agreed to, 16 July 2003.

 

Occupational Safety, Rehabilitation and Compensation Committee - Report on the Statements Amendment (WorkCover Governance Reform) Bill -

 

 

Moved by The Hon J M Gazzola and agreed to 16 July 2003.

 

Parliamentary Estimates Committee - Answers -

 

 

Moved by The Hon R I Lucas, 19 February 2003, and agreed to, 17 July 2003.

 

Passenger Transport Board - Statutory Authorities Review Committee to inquire into -

 

 

Moved by The Hon D V Laidlaw, 8 May 2002 and agreed to, 5 June 2002.

 

President to be member of Member’s Steering Committee for Constitutional Convention -

 

 

Moved by The Hon N Xenophon and agreed to, 22 August 2002.

 

Secrecy by Senior Members of the Rann Government concerning Allegations of Corruption and Bribery -

 

 

Moved by The Hon R I Lucas, 9 July 2003 and agreed to, 16 July 2003.

 

Social Development Committee - Poverty Report, Noting of -

 

 

Moved by The Hon G E Gago, 14 May 2003 and agreed to, 16 July 2003.

 

South Australian Lawn Bowlers at Commonwealth Games -

 

 

Moved by The Hon R K Sneath, 29 May 2002 and agreed to, 10 July 2002.

 

South Australian Rural Youth Movement - 50th Anniversary of -

 

 

Moved by The Hon D W Ridgway, 17 July 2002 and agreed to, 18 July 2002.

 

Speed Cameras in South Australia - Select Committee to Report on -

 

 

Moved by The Hon T G Cameron, 17 July 2002.  (Motion lapsed due to Prorogation.)

 

State Government Appointments, recent -

 

 

Moved by The Hon R I Lucas, 26 March 2003.  (Motion lapsed due to Prorogation.)

 

Statutory Authorities Review Committee - Passenger Transport Board Report, Noting of -

 

 

Moved by The Hon R K Sneath, 26 March 2003 and agreed to, 30 April 2003.

 

Statutory Authorities Review Committee - Report, 2001-2002, Noting of -

 

 

Moved by The Hon R K Sneath and agreed to, 20 November 2002.

 

Supported Accommodation - Social Development Committee to inquire into -

 

 

Moved by The Hon S M Kanck, 15 May 2002 and agreed to, 5 June 2002.

 

Urban Development in South Australia - Environment, Resources and Development Committee to inquire into -

 

 

Moved by The Hon J M Gazzola, 21 August 2002 and agreed to, 28 August 2002

 

WorkCover - Statutory Authorities Review Committee to inquire into -

 

 

Moved by The Hon A J Redford, 9 July 2003 and agreed to, 16 July 2003.

 

Youth Obesity - Social Development Committee to inquire into -

 

 

Moved by The Hon M J Elliott, 29 May 2002, amendment moved by The Hon D W Ridgway and agreed to, motion as amended agreed to, 6 June 2002.