SUBSTANTIVE MOTIONS AND RESOLUTIONS
___________

 

 

Only substantive motions are listed below and do not include procedural or formal motions.

 

ADDRESS-IN-REPLY - motion for adoption of -

 

Moved by The Hon C Zollo, 16 September 2003.
Seconded by The Hon R K Sneath,
16 September 2003.
Adopted and presented to Her Excellency The Governor on
28 May 2002.

 

PRESIDENT OF THE LEGISLATIVE COUNCIL - RULINGS AND STATEMENTS -

 

50th Anniversary of Opening of Parliament by Her Majesty The Queen, 23 March 2004.

 

50th Anniversary of Opening of Parliament by Her Majesty The Queen - letter of thanks, 24 May 2004.

 

Clerical Amendment - Health and Community Services Complaints Bill, 4 May 2004.

 

Crown Lands (Freeholding) Amendment Bill dealing with Public Estate deemed a Money Bill and therefore cannot be introduced by Private Member, 24 September 2003.

 

Proceedings of Committees cannot be disclosed in Chamber before Committee has reported, 27 November 2003.

 

Principle of sub judice, 15 September 2003.

 

Pursuant to Standing Order No. 299, matter being debated was not confined to clause and amendment immediately before Committee - Chairmanís Ruling upheld by President: Dissent from Presidentís Ruling moved by TheHon A J Redford and agreed to, 4 May 2004.

 

CENSURE MOTIONS -

 

Re Rann Government -

 

 

Moved by The R D Lawson, 24 March 2004, amendment moved by The Hon S M Kanck, amendment agreed to, motion, as amended, agreed to 24 March 2004.

 

CONDOLENCE MOTIONS -

 

Bali Terrorist Bombings, First Anniversary -

 

 

Motion moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and carried in silence, 13 October 2003.

 

Death of Mr David Boundy -

 

 

Motion of regret moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and carried in silence, 16 September 2003.

 

Death of The Hon T M Casey -

 

 

Motion of regret moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and carried in silence, 13 October 2003.

 

Death of Mr Sean Michael Johnson -

 

 

Motion of regret moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and carried in silence, 16 February 2004.

 

Death of The Hon J D Corcoran -

 

 

Motion of regret moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and carried in silence, 16 February 2004.

 

Death of The Hon A F Kneebone -

 

 

Motion of regret moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and carried in silence, 23 February 2004.

 

Death of The Hon R K Abbott -

 

 

Motion of regret moved by the Minister for Industry, Trade and Regional Development and carried in silence, 23 March 2004.

 

Death of Mr John Mathwin -

 

 

Motion of regret moved by the Minister for Industry, Trade and Regional Development and carried in silence, 24 June 2004.

 

GOVERNMENT MOTIONS -

 

Aboriginal Lands Trust Act - Transfer of Certain Land -

 

 

Moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation, 23 March 2004 and agreed to 25 March 2004.

 

Address to Her Majesty The Queen, Adoption of -

 

 

Moved by the Minister for Industry, Trade and Regional Development and agreed to 23 March 2004.

 

Botanic Gardens and State Herbarium Act - Disposal of Interest in Land -

 

 

Moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation, 2 June 2004 and agreed to 22 July 2004.

 

Citizenís Right of Reply -

 

 

Moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries, 16 September 2003, amended and agreed to, 14 October 2003.

 

Monday Sittings -

 

 

Moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and agreed to, 16 September 2003.

 

National Parks and Wildlife Act - Governor to make Proclamation - Great Australian Bight Marine National Park -

 

 

Moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation, 1 December 2003 and agreed to 1 December 2003.

 

SELECT COMMITTEES - COUNCIL -

 

Internet and Interactive Home Gambling and Gambling by other means of Telecommunication in South Australia -

 

 

Power to sit during the present Session - moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and agreed to, 15 September 2003.

 

 

Extension of time for bringing up Report - moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and agreed to, 3 December 2003, 19 July 2004.

 

 

Report brought up 20 July 2004.

 

 

Report noted - moved by the Minister for Industry, Trade and Regional Development and agreed to 21 July 2004.

 

Pitjantjatjara Land Rights

 

 

Power to sit during the present Session - moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation and agreed to, 15 September 2003.

 

 

Extension of time for bringing up Report - moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries and agreed to, 3 December 2003.

 

 

Report brought up, 2 June 2004.

 

 

Report noted - moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation, 2 June 2004.(Motion lapsed due to Prorogation.)

 

 

Evidence to be provided to the Aboriginal Lands Parliamentary Standing Committee moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation, 2 June 2004 and agreed to, 21 July 2004.

 

Staffing, Resourcing and Efficiency of the South Australia Police -

 

 

Power to sit during the present Session - moved by The Hon R K Sneath and agreed to, 15 September 2003.

 

 

Extension of time for bringing up Report - moved by The Hon R K Sneath and agreed to, 3 December 2003.

 

 

Power to sit during the recess - moved by The Hon R K Sneath and agreed to, 19 July 2004.

 

Mount Gambier District Health Service -

 

 

Moved by The Hon A J Redford, 17 September 2003, amendment moved by The Hon D W Ridgway, 24 September 2003, amendment moved by The Hon G E Gago, 15 October 2003, amendments moved by The Hon S M Kanck, 15 October 2003, amendments of The Hon D W Ridgway and The Hon S M Kanck agreed to, motion, as amended, agreed to, 15 October 2003.

 

 

Extension of time for bringing up Report - moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation and agreed to, 3 December 2003.

 

 

Interim Report brought up, 20 July 2004.

 

 

Interim Report noted - moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation, 21 July 2004.(Motion lapsed due to Prorogation.)

 

 

Power to sit during the recess - moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation and agreed to, 19 July 2004.

 

The Status of Fathers in South Australia -

 

 

Moved by the The Hon A L Evans, 24 September 2003, amendment moved by The Hon C Zollo, amendment agreed to, motion, as amended, agreed to, 22 October 2003.

 

 

Extension of time for bringing up Report - moved by The Hon C Zollo and agreed to, 3 December 2003.

 

 

Power to sit during the recess - moved by The Hon C Zollo and agreed to, 19 July 2004.

 

Electricity Industry in South Australia -

 

 

Moved by the The Hon S M Kanck, 26 November 2003, amendment moved by The Hon N Xenophon, amendment agreed to, motion, as amended, agreed to, 3 December 2003.

 

 

Power to sit during the recess - moved by the Minister for Industry, Trade and Regional Devlopment and agreed to, 19 July 2004.

 

Role and Adequacy of Government Funded National Broadcasting -

 

 

Moved by the The Hon N Xenophon, 24 March 2004 and agreed to 31 March 2004.

 

 

Power to sit during the recess - moved by The Hon N Xenophon and agreed to, 19 July 2004.

 

Offices of the Director of Public Prosecution and the Coroner -

 

 

Moved by the The Hon I Gilfillan, 5 May 2004 and agreed to, 2 June 2004.

 

 

Power to sit during the recess - moved by The Hon I Gilfillan and agreed to, 21 July 2004.

 

COMMITTEES - JOINT -

 

Code of Conduct for Members of Parliament -

 

 

Power to sit during the present Session - moved by The Hon J M Gazzola and agreed to, 15 September 2003..

 

 

Power to sit during recess - moved by the Minister for Industry, Trade and Regional Development and agreed to, 19 July 2004.

 

MOTIONS FOR DISALLOWANCE OF REGULATIONS, RULES AND BY-LAWS -

 

Moved by Member on own behalf -

 

 

Liquor Licensing Act - Long Term Dry Areas - Adelaide, North Adelaide -
Moved by The Hon K J Reynolds,
26 November 2003 and disagreed to, 21 July 2004.

 

 

Victims of Crime Act - General Regulations -
Moved by The Hon A J
Redford, 17 September 2003.(Identical motion moved by The Hon J M Gazzola and agreed to.)

 

 

Victims of Crime Act - Victimsí Compensation -
Moved by The Hon A J
Redford and agreed to, 2 June 2004.

 

Moved by Member on behalf of Legislative Review Committee -

 

 

Plumbers, Gasfitters and Electricians Act - Exemptions -
Moved by The Hon J M Gazzola and agreed to,
26 May 2004.

 

 

Victims of Crime Act - Compensation -
Moved by The Hon J M Gazzola,
5 May 2004.(Withdrawn in LC as Regulation disallowed in HA.).

 

 

Victims of Crime Act - General Regulations -
Moved by The Hon J M Gazzola,
15 October 2003 and agreed to, 16 October 2003.

 

PRIVATE MEMBERS' MOTIONS -

 

Abandonment of Plan for National Nuclear Waste Dump in South Australia -

 

 

Moved by The Hon S M Kanck, 21 July 2004.(Motion lapsed due to Prorogation.)

 

Appointment of Women to the South Australian Judiciary -

 

 

Moved by The Hon JMA Lensink, 24 September 2003 and agreed to, 22 October 2003.

 

Appointments made since State Government installed in March 2002 -

 

 

Moved by The Hon R I Lucas, 2 June 2004.(Motion lapsed due to Prorogation.)

 

Auditor-General, Report 2002-2003 - noting of -

 

 

Moved by The Hon R I Lucas, 21 July 2004.(Motion lapsed due to Prorogation.)

 

Availability of Membersí Travel Reports on Internet -

 

 

Moved by The Hon N Xenophon, 24 September 2003, amendment moved by the Minister for Agriculture, Food and Fisheries, amendment agreed to, motion, as amended agreed to, 22 October 2003.

 

Children under Ministerial Guardianship - Select Committee on -

 

 

Moved by The Hon R D Lawson, 31 March 2004.(Motion lapsed due to Prorogation.)

 

Detention of Children -

 

 

Moved by The Hon K J Reynolds, 30 June 2004 and agreed to, 21 July 2004.

 

Dispute between Mutual Community and Healthscope Limited -

 

 

Moved by The Hon N Xenophon, 15 October 2003, and discharged, 26 November 2003.

 

Environment, Resources and Development Committee - Annual Report, 2002-2003 - Noting of -

 

 

Moved by The Hon G E Gago, 26 November 2003 and agreed to, 31 March 2004.

 

Environment, Resources and Development Committee - Report on an Inquiry into Wind Farms - Noting of -

 

 

Moved by The Hon G E Gago, 24 March 2004 and agreed to, 31 March 2004.

 

Environment, Resources and Development Committee - Report on Stormwater Management - Noting of -

 

 

Moved by The Hon J M Gazzola, 24 September 2003 and agreed to, 15 October 2003.

 

Financial Situation of Small Wineries -

 

 

Moved by The Hon C Zollo, 18 February 2003.(Motion lapsed due to Prorogation.)

 

Free Trade Agreement -

 

 

Moved by The Hon I Gilfillan, 22 October 2003 and negatived, 4 December 2003.

 

Functions and Powers of Medical Board of South Australia - Statutory Authorities Review Committee to Inquire into -

 

 

Moved by The Hon N Xenophon, 24 March 2004.(Motion lapsed due to Prorogation.)

 

Honorary Doctorate by Flinders University to The Hon D V Laidlaw -

 

 

Moved by The Hon JMA Lensink, 26 November 2003 and agreed to, 3 December 2003.

 

Legislative Review Committee to examine the Establishment of a Criminal Cases Review Commission -

 

 

Moved by The Hon R D Lawson, 5 May 2004.(Motion lapsed due to Prorogation.)

 

Legislative Review Committee - Report on Regulations under the Controlled Substances Act -

 

 

Moved by The Hon J M Gazzola, 25 February 2004, and agreed to, 26 May 2004.

 

Listing of Parliament House on National Heritage Register - Resolution from House of Assembly be agreed to -

 

 

Moved by the Minister for Industry, Trade and Regional Development and agreed to, Message No. 91 to House of Assembly, 22 July 2004.

 

Mandatory Detention - Pacific Solution -

 

 

Moved by The Hon K J Reynolds, 22 October 2003, amendment moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation, 3 December 2003, amendment to amendment moved by the Minister for Aboriginal Affairs and Reconciliation moved by The Hon C Zollo, words proposed to be struck out by Minister, not struck out, motion negatived, 4 December 2003.

 

Marine Protected Areas - Natural Resources Committee to inquire into -

 

 

Moved by The Hon S M Kanck, 18 February 2003, amendment moved by The Hon G E Gago, 26 May 2003, amendment agreed to and motion, as amended, agreed to, 2 June 2004.

 

NAIDOC Person of the Year - Senator Aden Ridgeway -

 

 

Moved by The Hon K J Reynolds, 21 July 2004.(Motion lapsed due to Prorogation.)

 

Occupational Safety, Rehabilitation and Compensation Committee - Interim Report on the Statutes Amendment (WorkCover Governance Reform) Bill and the Occupational Health, Safety and Welfare (SafeWork SA) Amendment Bill, Noting of -

 

 

Moved by The Hon J M Gazzola, 26 November 2003.(Motion lapsed due to Prorogation.)

 

Occupational Safety, Rehabilitation and Compensation Committee - Report on Statutes Amendment (WorkCover Governance Reform) Bill, Noting of -

 

 

Moved by The Hon J M Gazzola, 5 May 2004.(Motion lapsed due to Prorogation.)

 

Presidentís Ruling regarding Crown Lands (Freeholding) Amendment Bill -

 

 

Moved by The Hon I Gilfillan, 15 October 2003.(Motion lapsed due to Prorogation.)

 

Questions Without Notice - Minimum Number of Questions -

 

 

Moved by The Hon N Xenophon, 18 February 2004.(Motion lapsed due to Prorogation.)

 

Retention of Open Space at Lochiel Park -

 

 

Moved by the Minister for Aboriginal Affairs Reconciliation, 24 September 2003, amendment moved by The Hon T G Cameron, 26 November 2003.(Motion lapsed due to Prorogation.)

 

Social Development Committee - Report on an Inquiry into Obesity, Noting of -

 

 

Moved by The Hon G E Gago, 5 May 2004 and agreed to, 26 May 2004.

 

Social Development Committee - Report on an Inquiry into Supported Accommodation, Noting of -

 

 

Moved by The Hon G E Gago, 26 November 2003 and agreed to, 31 March 2004.

 

South Australian Country Womenís Association -

 

 

Moved by The Hon C Zollo, 5 May 2004 and agreed to, 30 June 2004.

 

Statutory Authorities Review Committee - Report on Fifth Inquiry into Timeliness of Annual Reporting by Statutory Authorities, 2001-2002, Noting of -

 

 

Moved by The Hon R K Sneath, 26 May 2004 and agreed to, 2 June 2004.

 

Statutory Authorities Review Committee - Report on an Inquiry into HomeStart Finance, Noting of -

 

 

Moved by The Hon R K Sneath, 30 June 2004.(Motion lapsed due to Prorogation.)

 

Statutory Authorities Review Committee - Report on an Inquiry into the South Australian Housing Trust, Noting of -

 

 

Moved by The Hon R K Sneath, 12 November 2003 and agreed to, 3 December 2003.

 

Statutory Authorities Review Committee - Report of Management of West Terrace Cemetery by the Adelaide Cemeteries Authority, Noting of -

 

 

Moved by The Hon R K Sneath and agreed to, 17 September 2003.

 

Statutory Authorities Review Committee - Report 2002-2003, Noting of -

 

 

Moved by The Hon R K Sneath, 24 September 2003 and agreed to, 15 October 2003.

 

Strategic Plan for Maintenance and Enhancement of South Australiaís Infrastructure -

 

 

Moved by The Hon S M Kanck, 25 February 2003 and agreed to, 21 July 2004.